O szkole

Początki historii Szkoły sięgają 1959 roku.

Przez lata zmieniał się nie tylko rodzaj szkoły czy kierunki kształcenia, ale również siedziba szkoły. Z dniem 1 września 2011 Zespół Szkół im.J.S.Lubomirskiego w Janowcu został rozwiązany, a szkoły dotychczas tworzące ZSwJ oraz Gimnazjum w Janowcu zostały połączone w nowy Zespół Szkół Nr2 w Janowcu.

Nauczyciele nowej jednostki stanowią wykwalifikowany i dobrze rozumiejący się zespół.

Konsekwentnie prowadzona modernizacja i rozbudowa znacznie poprawiły funkcjonalność i warunki działania placówki.

Młodzież korzysta z nowoczesnego kompleksu boisk sportowych, których odbudowa po powodzi została zakończona w grudniu 2011 r.

Oferta edukacyjna

Strzałem w dziesiątkę okazał się pomysł nowego kierunku kształcenia - technik weterynarii. Jesteśmy jedyną szkołą w powiecie kształcącą w tym kierunku. W ubiegłym roku szkolnym udało sie otworzyć klasę technikum dziennego oraz studium policealnego.

Nad jakością kształcenia czuwa kadra pedagogiczna. W naszej szkole zajęcia prowadzą lekarze weterynarii aktywnie praktykujący w lecznictwie zwierząt. Dzięki temu przekazują uczniom nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także dzielą się swoją pasją i doświadczeniem. Szkoła wyposażona jest w pracownie i posiada niezbędne pomoce naukowe.

Stale współpracujemy z okolicznymi lecznicami weterynaryjnymi oraz schroniskiem dla zwierząt. Zajęcia odbywają się także na terenie zaprzyjaźnionej stadniny. Odpowiednie podejście do zwierząt to dla przyszłych techników weterynarii bardzo ważny aspekt pracy. Robimy wszystko by uczniowie zdobyli jak najwięcej umiejętności praktycznych i nabyli wprawy w postępowaniu z przyszłymi pacjentami.

Absolwenci nowego kierunku będą stanowić personel pomocniczy w lecznicach weterynaryjnych.

Technikum weterynaryjne jest doskonałym przygotowaniem i daje solidne podstawy tym, którzy będą chcieli kontynuować edukację na wydziale medycyny weterynaryjnej lub behawiorystyki zwierząt (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie).

Myślimy praktycznie. Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie naszych uczniów do radzenia sobie w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

W 2013/2014 roku szkolnym zamierzamy zaproponować gimnazjalistom sprawdzoną już weterynarię, a oprócz tego możliwość nauki w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych.

Nowoczesny zawód z dużymi perspektywami na przyszłość – to główne atuty kierunku. Tworzenie i obróbka zdjęć oraz wszelkiego rodzaju grafik komputerowych, a także filmów i animacji – tego wszystkiego zamierzamy nauczyć naszych absolwentów. Jest to jeden z niewielu zawodów, który można z powodzeniem wykonywać bez znacznych nakładów finansowych – wystarczy wiedza obejmująca podstawowe techniki poligraficzne, komputer i głowa pełna pomysłów.

Typowymi miejscami pracy dla absolwenta będą: drukarnie cyfrowe, wydawnictwa, agencje reklamowe, agencje public relations, przemysł poligraficzny, firmy projektujące i programujące strony internetowe, opracowujące animacje, klipy filmowe oraz prezentacje multimedialne. Dla tych, którzy nie lubią mieć szefów – własne studio graficzne.

Kolejnym kierunkiem proponowanym gimnazjalistom na przyszły rok szkolny jest technik obsługi turystycznej. Walory turystyczne naszej okolicy doceniają nie tylko mieszkańcy. Od listopada w pomieszczeniach szkoły prowadzone są zajęcia Podyplomowych Studiów Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie.

W budynku przy ulicy Lubelskiej powstał punkt wydawania posiłków dla uczniów, na którego wyposażenie organ prowadzący uzyskał dofinansowanie z programu dożywiania. Szkoła już w tym momencie posiada bardzo dobre warunki do profesjonalnego prowadzenia praktycznej nauki zawodu, a także przyjmowania grup turystycznych w okresie wakacyjnym.

Dla dorosłych proponujemy 2-letnie studium w zawodzie dietetyk (kierunek dzienny). Dietetyka to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki. W ostatnich latach wzrasta świadomość społeczeństwa dotycząca wpływu prawidłowego odżywiania na zdrowie i urodę. Absolwent kierunku uzyska zaawansowaną wiedzę i umiejętności w zakresie żywienia człowieka zdrowego i chorego oraz profilaktyki chorób żywieniowo-zależnych. Głównymi miejscami pracy zawodowej będą szpitale, poradnie chorób metabolicznych, a także restauracje, kluby fitness, sanatoria, oraz organizacje i firmy zajmujące się produkcją oraz dystrybucją zdrowej żywności. Dodatkowo można prowadzić usługi doradcze w zakresie dietetyki.

Osobom lubiącym pracę z ludźmi proponujemy naukę w zawodach: opiekunka dziecięca (kierunek dzienny) lub opiekun osoby starszej oraz technik rachunkowości (kierunki zaoczne). Są to propozycje, które znacznie poszerzą możliwości znalezienia pracy zarówno na rynku lokalnym, jak i zagranicznym. Nauka w szkole jest nieodpłatna, a matura – choć mile widziana :) – w procesie rekrutacji nie jest wymagana.

Nasza szkoła to nie tylko nauka. To miejsce dobrej zabawy, relaksu i nawiązywania przyjaźni. Nauczyciele organizują wiele wycieczek przedmiotowych, wyjść do kina i teatru, zawodów sportowych, różnorodnych zajęć dodatkowych – w myśl zasady „dla każdego, coś miłego”.

Bogata galeria zdjęć okolicznościowych znajduje się na naszej stronie: www.zs.janowiec.net.pl w GALERII

Mamy nadzieję, że wysiłki podjęte przez dyrekcję, grono pedagogiczne i organ prowadzący szkołę zostaną docenione także przez rodziców, uczniów i słuchaczy – wszak „wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić”.